02142697 تور
02188175410 ویزا
09195566573 پشتیبانی
با ما همراه باشید!

تصاوير قنات زارچ یزد

تورهای مرتبط با قنات زارچ یزد

قنات زارچ یزد

قنات زارچ ، قدیمی ترین قنات در جهان است که در استان یزد واقع شده است . طول قنات زارچ به 120 کیلومتر می رسد و تعداد چاههای آن 2115 حلقه است . قنات زارچ یزد طولانی ترین قنات ایران و بیست و سومین قنات ایران است که در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد است.

قنات زارچ دارای سه سر شاخه به نامهای شور ، شیرین و ابراهیم خویدکی است که در زمان حاضر فقط شاخه شور این قنات فعال است و دو شاخه دیگر بدلیل افت سطح آب زیر زمینی کم آب و سپس خشک شده اند . قدمت این قنات نزدیک به سه هزار سال تخمین زده شده است و با توجه به اینکه قنات قبل از اسلام و در زمان زرتشتیان حفر شده است ، برخی از میله های چاه آن به رسم آن دوران ، به صورت مربع حفر شده است در بین قنوات منحصر به فرد است . قنات زارچ را باید از نظر نوع مسیر و طولانی بودن آن شاهکاری دانست زیرا طول مسیر اصلی ، همراه با شاخه های حدود 80 کیلومتر است .

مبدا قنات در حوالی روستای فهرج است که پس از طی روستاهایی مانند خویدک ، دهنو و اکرمیه وارد شهر یزد گردیده از محلات مختلف شهر از جمله میدان امیر چقماق عبور کرده و پس از گذر از مسجد جامع ، از شهر یزد خارج و بطرف زارچ حرکت میکند اما این قنات 3000 ساله ، سالهاست بشدت در حال دست و پنجه نرم کردن با فاضلاب و خشکسالی است.