02142697 تور
02188175410 ویزا
09195566573 پشتیبانی
با ما همراه باشید!

تصاوير حمام خان یا گرمخانه نور یزد

تورهای مرتبط با حمام خان یا گرمخانه نور یزد

صفحه اصلی > جاذبه ها > جاذبه های طبیعی در ایران > حمام خان یا گرمخانه نور یزد

حمام خان یا گرمخانه نور یزد

حمام خان معروف به گرمخانه نور حامی است بنا شده توسط محمد نقی خان بافقی حاکم یزد به سال 1212 هـ.ق در میدان خان و در کنار مجموعه خان یزد واقع می باشد . این حمام در زمینی به مساحت 1170 متر مربع و با زییر بنای 900 متر مربع بنا گردیده که شامل بخش های مختلفی از جمله گاوروتون ، شاه نشین ، خزینه می باشد . امروزه از این بنا به عنوان چایخانه و رستوران سنتی استفاده می گردد.

حمام خان (گرمابه نور ) دارای سه مسیر دسترس است که آن را به میدان خان، بازارچه کاشیگری و بافت مسکونی مجاور مرتبط می سازد . بنای حمام مشتمل بر ورودی ها، سربینه، گرمخانه و فضاهای مرتبط با آنها و همچنین استخری در کنار گرمخانه می باشد. فضای سربینه از نظر مساحت و تزیینات از سایر فضاها مشخص تر بوده و در اطراف آن سکوهای نشیمن و رخت کن و جای نهادن کفش تعبیه شده است . این فضا با پوشش طاق و گنبد مسقف شده و روشنایی آن از طریق نورگیر زیبای تعبیه شده در گنبد تامین می شود. سطوح داخلی سربینه در اصل با نقاشی هایی مزین بوده که امروزه تنها بخشی از آن تزیینات برجای مانده است . حمام خان یزد در دوره اخیر تعمیر و بازسازی شده و با تغییر کاربری به چاپخانه سنتی تبدیل یافته و جدیدا نیز به ثبت تاریخی رسیده است . 

جنس دیوارها از سنگ یا آجر با اندود شفته آهک است؛ روی دیوارها نبش شاه نشین در بدو ورودی حمام ، آثاری از نقاشی مربوط به اواخر دوره قاجار دیده می شوند که متاثر از شاهنامه است . در مصالح به کار رفته در حمام ، سنگ در شالوده، کف سازی، قرنیزها، حوض ها و قرینه ها، آجر در ساختمان، ستون ها، دیوار سازی، جرزها و تیغه های سقف و خشت در ساختن دیوارها، سقف فضای پشتیبانی، گاورو و طویله استفاده شده است . این بنا شامل ورودی دالان، سربینه، میان در، گرمخانه، خزینه، تون، گاورو، فضای پشتیبانی سرویس و استخر است که هر کدام کاربردهایی دارند . 

دالان ، فضایی است که در واقع ، سلسله مراتب ورودی، خروجی و سربینه را ایجاد می کند و سربینه، فضایی وسیع و سرپوشیده برای پوشیدن لباس و آماده شدن برای ورود به گرمخانه است . میان در نیز فضایی بین سربینه و گرمخانه است که گرمخانه نیز خود فضایی تقریبا شبیه سربینه دارد؛ گرمخانه چهار ستون در وسط و دو سقف گنبدی شکل دارد که دور تا دور ستون ها را احاطه کرده اند. استخر، فضایی سرپوشیده و نسبتا بزرگ برای استحمام است که توسط شاهنشین با گرمخانه ارتباط دارد. خزینه نیز فضایی سرپوشیده است که در حد فاصل گرمخانه و تون که پر از آب گرم است ، قرارد دارد و برای استحمام استفاده می شده است . تون نیز زیرزمینی دخمه مانند در کنار قرینه آب گرم است که برای سوختن هیزم با هدف گرم کردن آب از آن استفاده می شده و گاورو نیز فضایی باریک ، دراز و شیب دار است که برای حرکت گاو و کشیدن آب از چاه استفاده می شده است . اکنون این حمام تحت کاربری رستوران سنتی ، پذیرایی مهمانان شهر کویری یزد است .