02142697 تور
02188175410 ویزا
09195566573 پشتیبانی
با ما همراه باشید!

تصاوير خانه لاری ها یزد

تورهای مرتبط با خانه لاری ها یزد

خانه لاری ها یزد

خانه لاریها و بادگیر آن مربوط به عهد قاجار است و در یزد، خیابان امام خمینی، محله فهادان، مجاور عمارت کلاه فرنگی واقع شده و این اثر در تاریخ 24 بهمن 1357 با شماره ثبت 1837 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است . 

ساختمان خان لاری ها با توجه به سبک کلی منازل اعیانی دور خود ساخته شده؛ یعنی خانه ای است با دو قسمت اندورنی و بیرونی _ حیاط در مرکز و قسمت های اعیان نشین به صورت چهار فصل در پیرامون حیاط از قسمت شمالی به عنوان زمستانه و از قسمت جنوبی به عنوان تابستاانه استفاده می شد که شامل تالار و بادگیر است . از ضلع شرقی که شامل اتاق آیینه مطبخ سرداب و سایر فضاهاست به عنوان پاییزه و از ضلع غربی به عنوان بهار خواب استفاده می شد . 

مالک آن حاج محمد ابراهیم لاری بوده است . از این مکان سابقا به عنوان خانقاه نعمت اللهی استفاده می شده است . مساحت آن حدود 1700 متر و زیر بنائی معادل 1200 متر مربع را دارست . 

درها، پنجره ها، ارسی ها و اتاقهای آئینه کاری و نقاشی شده آن یکی از نمونه های زیبا و عالی خانه های اعیانی قرن سیزدهم است . خانه های قدیمی یزد از جمله خانه لاریها با توجه به نوع شغل و نمکن صاحب خانه از دو قسمت تشکیل می شد و هر قسمت عملکرد ویژه خود را داشت . اندرونی به عنوان ماوا و مسکن محارم و بیرونی و به اسکان و پذیرایی میهمانان اختصاص داشت . 

معمولا قسمت تشکیل می شد و هر قسمت عملکرد ویژه خود را داشت . اندورنی به عنوان ماوا و مسکن محارم و بیرونی و به اسکان  و پذیرایی میهمانان اختصاص داشت . 

معمولا قسمت عمده بنا را اندرونی تشکیل می دهد ؛ حیاط در مرکز و قسمت اعیان نشین به صورت چهار فصل در پیرامون حیاط شکل می گیرد .

از قسمت شمالی به عنوان زمستانه و از قسمت جنوبی به عنوان تابستانه استفاده می شد که قسمت اخیر شامل اتاق آیینه ، مطبخ، سرداب و سایر فضاها است به عنوان پاییزه و از ضلع غربی به عنوان بهار خواب استفاده می شد . 

در خانه اعیان، معمولا برای تفنن، فضایی هنری ایجاد می کردند که تزیینات این فضا به وسیله آیینه کاری با گچبری انجام می گرفت . اتاق آیینه کاری خانه لاریها حدود پنجاه با شصت سال پیش ساخته شده است . 

این خانه اکنون محل « موزه اسناد و مدارک » می باشد.