02142697 تور
02188175410 ویزا
09195566573 پشتیبانی
با ما همراه باشید!

تصاوير دخمه زرتشتیان یزد

تورهای مرتبط با دخمه زرتشتیان یزد

دخمه زرتشتیان یزد

دخمه زرتشتیان را با نام برج خاموش یا برج سکوت نیز می شناسند. در 15 کیلومتری جنوب شرقی یزد و در حوالی منطقه صفائیه، بر بلندای کوهی رسوبی و کم ارتفاع به نام کوه دخمه، دو عمارت سنگی مدور برج مانند یا فضای میان تهی قرار دارد که به دخمه، دو عمارت سنگی مدور برج مانند یا فضای میان تهی قراردارد که به دخمه یا دادگاه زرتشتیان مشهور است. یکی از قدیمی تر به نام مانکجی هاتریا (زرتشتی هندی الاصل ) و دیگری که جدید تر می باشد به نام گلستان معروف است که مربوط به دوره قاجاریه می باشد. دخمه گلستان 25 متر قطر دارد و ارتفاع دیوار آن از سطح تپه 6 متری است . دخمه مانکجی نیز 15 متر قطر دارد. 

کارکرد این برج برای دفن جنازه ها بوده است . در گذشته دور جنازه ها را بالای برج می گذاشتند تا خوراک پرنده  ها شود . بعد ها استخوان ها را در چاهی می ریختند . این کار برای جلوگیری از آلوده شدن خاک بوده است . 

وسط فضای میان تهی دخمه چاهی وجود دارد که به«استودان » معروف است و استخوان های به جای مانده از اجساد را داخل آن می ریختند . 

سطح داخلی برج خاموشان به صورت پهنه گردی است که تمام آن با تخته سنگ های بزرگ پوشیده و سه بخش زنانه و مردانه و بچگانه دارد . 

محل ساخت این دخمه ها که همه خارج از شهر قرار دارند ، با محاسبات دقیقی انجام می شد تا با وزش باد و بارش باران ، آلودگی به سمت شهر منتقل نشود. این دخمه ها همچنین از خشت خام و گچ ساخته می شدند تا آلودگی های ناشی از فساد مردگان به زمین نرسد . 

در دامنه ضلع شمالی کوه دخمه چند عمارت خشت و گلی، آجری، سنگی و با ترکیبی از این ها خواهید دید که به دوران صفویه تعلق دارند و از سازه های رفاهی این دوران به شمار می روند .