02142697 تور
02188175410 ویزا
09195566573 پشتیبانی
با ما همراه باشید!

تصاوير مدرسه ضیائیه ( زندان اسکندر ) یزد

تورهای مرتبط با مدرسه ضیائیه ( زندان اسکندر ) یزد

صفحه اصلی > جاذبه ها > جاذبه های طبیعی در ایران > مدرسه ضیائیه ( زندان اسکندر ) یزد

مدرسه ضیائیه ( زندان اسکندر ) یزد

مدرسه ضیائیه یزد معروف به « زندان اسکندر» که در خیابان امام، در محله فهادان و در مجاورت بقعه دوازده امام قرار دارد از آثار « مولانا ضیاالدین حسین رضی » پسر «شرف الدین علی یزدی» است که در سال 631 هـ.ق آن را بنیان نهاد و بنای آن در سال 705 هـ.ق توسط پسرانش به اتمام رسید شبستان مدرسه دارای محراب است و در اطراف مدرسه رواق هایی ساخته شده است در حیاط این مدرسه چاهی با قطر حدود 2 متر وجود دارد که به فضایی سرداب مانند با عمق حدود 5 متر منتهی می شود، کف سرداب حوضی قدیمی وجود دارد که از جمله آثار به جای مانده از بنای اولیه ساختمان است . 

معماری مدرسه ضیائیه را می توان از خصوصیات عصر مغولی قلمداد کرد . در این بنا هیچ گونه تزیینات کاشی کاری به چشم نمی خورد و تنها آثار بر جای مانده آن خشت خام بوده که این بنا را تاکنون بر پا نگه داشته است . 

گنبد این بنا که از پای تا سر از خشت خام ساخته شده، دارای تزئینات و آرایش گچبری نقاشی با آبرنگ طلایی و لاجوردی بوده که در حال حاضر قسمت هایی از آن بر روی پچ سفید باقی است . اندازه طول هر یک از اضلاع چهار دیوار گنبد 8/8 متر ، ارتفاع بقعه 18 متر و فاصله دهنه آن 5/9 متر است . متاسفانه از کتیبه های چهار دیوار داخل گنبد اثر چندانی باقی نمانده است . 

در مورد این بنا روایت هایی مطرح می باشد که قدمت ساخت آن را به زمان حمله اسکندر مقدونی به ایران نسبت می دهد که از این بنا به عنوان زندان استفاده می گردیده که بعد ها تغییر کاربری داده و به عنوان مدرسه مورد استفاده قرار گرفته است . 

در تاریخ جدید یزد، مذکور است که اطراف این مدرسه، خانه های عالی و بادگیرهای رفیع توسط خاندان رضی ساخته شد. مدرسه ضیائیه دارای درگاه بلند و دو منار مرتفع و باقچه مشجر (پشت مدرسه ) بود و زاویه و کتابخانه و حمام روبروی آن ساخته شده بود.