02142697 تور
02188175410 ویزا
09195566573 پشتیبانی
با ما همراه باشید!

تصاوير موزه آئینه و روشنایی یزد

تورهای مرتبط با موزه آئینه و روشنایی یزد

صفحه اصلی > جاذبه ها > جاذبه های طبیعی در ایران > موزه آئینه و روشنایی یزد

موزه آئینه و روشنایی یزد

مجموعه ساختمان موزه قصر آیینه با زیر بنای 837 متر مربع در باغی مصفا به وسعت 8174 متر مربع در خیابان کاشانی یزدی، مقابل هفت تیر یزد واقع شده است . 

ساختمان این موزه کوشکی در میان باغ است . حیاط وسیع با استخری در وسط، اتاق های گچ بری و آینه کاری شده رو به استخر، راهروهای تو در تو و حوضخانه از جاذبه های چشم نواز این بنا می باشد که در زمان پهلوی اول بنا شده است . 

سبک معماری ترکیبی؛ سنتی و اروپایی شامل : اتاق هایی رو به استخر با نشیمن بهاری، اتاق خواب، قسمت شاه نشین، حوضخانه و سرویس است . تزئینات اتاق ها شامل گچبری و نقاشی روی دیوار و آیینه کاری است که حوضخانه بنا بیشترین تزئینات را دارد. درها و پنجره ها چوبی و مشبک با شیشه های رنگی و پنجره های بوسیله لولای جدا شونده بصورت ساده و رنگی در می آید . 

عمارت این مجموعه در سال 1320 جهت استفاده به عنوان مهمانسرای خصوصی توسط صراف زاده ساخته شد و پس از انقلاب با فتوای محمد صدوقی مصادره و به بنیاد مستضعفان تحویل و سپس در سال 1377 تبدیل به موزه گردید . هر از چند گاهی در موزه آثار نقاشی، عکاسی و ... هنرمندان یزد در حوضخانه آن به نمایش گذاشته می شود. 

تزئینات زیبای آن شامل گچبری و آیینه کاری سقف ها، درهای مشبک و ... است که تماما به دست معماران هنرمند ایرانی ساخته شده است . 

موزه شامل اشیاء زیر است :

1_ اشیاء روشنایی پی سوز شامل : نصبی، آویز، پایه دار، دستی 

2_شمع سوز شامل : نصبی، آویز، پایه دار، دستی 

3_ نفت سوزها

4_ گاز سوزها

5- برق سوزها

6_ مجموعه آیینه ها « تعداد اشیاء : 124 مورد »

قدیمی ترین شی موجود در موزه پی سوزهای متعلق به دوران ساسانی است و نیز آثار وقفی مرحوم سید حسین حیدری (کلکسیونر یزدی) در این موزه به نمایش گذاشته شده است. در این موزه مجموعه خطی، اسلحه، سکه، کتب، تمبر، قفل، دهنه اسب (متعلق به هزاره دوم قبل از میلاد ) و نمونه هایی از برنزهای لرستان و اشیای دیگر به نمایش گذاشته شده است . 

از سال 1377 تا کنون انواع آینه، ابزار وسایل روشنایی شامل گونه های مختلف پیه سوز و چراغ های قدیمی ، انواع کبریت، قلمدان و طپانچه در این موزه به نمایش گذاشته شده اند .