02142697 تور
02188175410 ویزا
09195566573 پشتیبانی
با ما همراه باشید!

تصاوير موزه آب یزد

تورهای مرتبط با موزه آب یزد

موزه آب یزد

در سمت شمالی میدان امیر چقماق یزد، یکی از ارزشمندترین آثار معماری این شهر قرار دارد که از سال 1379 مزمان با برگزاری نخستین همایش بین المللی کاریز «موزه آب » در آن جای گرفت. این ساختمان، در سال 1266 خورشیدی احداث گردیده و در حال حاضر به بینظیر ترین موزه آب دنیا تبدیل شده است . از ویژگی های این موزه و بنای تاریخی، پنج طبقه بودن آن و گذشتن یک رشته کاریز صدها ساله از میان آن می باشد.

موزه آب یزد محل مناسبی برای شناخت آثار و ابنیه های تاریخی در زمینه های مختلف مربوط به آب است که می تواند مورد استفاده پزوهشگران و علاقه مندان قرار گیرد. در این موزه لوازم مختلف حفر قنوات، ابزار و ادوات اندازهگیری حجم آب، وسایل تامین روشنایی در قنات، اسناد و مدارک خرید و فروش آب و وقف نامه های قدیمی، کتابچه میرابها و اسناد توزیع آب، ظروف نگهداری و حمل آب و بسیاری لوازم و اشیاء ارزشمند دیگر در معرض دید همگان قرار گرفته است. این موزه در یکی از ارزشمند ترین آثار معماری سنتی یزد به نام خانه کلاهدوزها واقع شده است. 

خانه کلاهدوزها:

در پشت بام این خانه، چاه خانه ای قرار دارد که به وسیله چرخ چاه از آن آب میکشیدند و آب آنبار خانه را که در طبقه قرار داشت، پر می کردند. در حال حاضر این موزه پیش از 200 شی تاریخی از وسایل مرتبط با کندن  کاریز گرفته تا اسناد و مدارک برخی از قنات های اصلی یزد در معرض دید علاقه مندان قرار گرفته است . 

هم چنین در این موزه، ابزار و دستگاه های اندازه گیری حجم آب، وسایل تامین روشنایی در قنات ها، اسناد و مدارک خرید و فروش آب، کتابچه میراب ها و اسناد پخش آب ، ظروف نگهداری و حمل آب و بسیاری از لوازم و اشیای ارزشمند دیگر نگهداری می شود. این ساختمان در زمینی به پهنه 720 متر مربع و به درخواست مرحوم حاج سید علی اکبر کلاهدوز یکی از بازرگانان عصر قاجاریه در سال 1266 خورشیدی، ساخته شده است.

ساختمان این بنا یک هنر معماری شگفت آور است که از پنج اشکوب یا پنج سطح تشکیل شده است. به گونه ای که از سطح اول یا پایین ترین طبقه آن، انشعاب کاریز دو ریحیم آباد و زارچ میگذرد که یکی از این دو قنات، هنوز هم فعال می باشد. 

سطح دوم را اگر پایاب در نظر بگیریم، در ژرفای 10 متری از زمین قرارداد و فضای آن هم حالت هشت ضلعی دارد که به خاطر برخورداری از دمای ثابت و فضای مطلوب، جای خوبی برای نگه داری خوراکی ها است . در میان این اشکوب نیز، حوضی قراردارد که با گذر آب کاریز از آن همیشه دارای هوای خنک و مطبوع است. سطح سوم این بنا شامل طبقه زیر زمین است که دارای اتاق و دالان های متعدد و مرتبط می باشد و بیش تر روزهای گرم تابستان اهالی خانه در آن سکونت داشته اند. 

سطح چهارم هم اشکوب همکف می باشد که آن هم دارای اتاق های پنج دری، تالار، اتاق ارسی، آشپزخانه و محل زندگی خدمت کاران خانه بوده است. طبقه پنجم، پشت بام خانه است . در آن، چاه خانه ای بوده که از طریق آن و با استفاده از چرخ چاه، آب چاه های معروف به چهل گز برداشت و برای آشامیدن و موارد بهداشت اهل خانه استفاده می شده است.