02142697 تور
02188175410 ویزا
09195566573 پشتیبانی
با ما همراه باشید!

تصاوير آتشکده ورهرام ( بهرام ) یزد

تورهای مرتبط با آتشکده ورهرام ( بهرام ) یزد

صفحه اصلی > جاذبه ها > جاذبه های طبیعی در ایران > آتشکده ورهرام ( بهرام ) یزد

آتشکده ورهرام ( بهرام ) یزد

آتشکده بهرام یزد یا همان آتشکده ورهرام یزد که در خیابان کاشانی شهر یزد قرار دارد یکی از اماکن مربوط به زرتشتیان است که شامل ساختمان و باغ مشجری است که در قرن اخیر ساخته شده است . در این محل، آتش مقدس که برای زرتشتیان محترم می باشد و باید همیشه روشن نگه داشته شود، نگهداری می شود. شایان ذکر است که قدمت آتشکده به 1500 سال می رسد . ساختمان اصلی در وسط حیاط و بر بلندی قرار دارد و آن را درختانی همیشه سبز احاطه کرده اند . حوضی مدور و بزرگ در محور ورودی بنا به آن زیبایی خاص بخشیده است . آتش در محفظه ای بلند تر از سطح زمین در اتاقی نسبتا وسیع و دور از تابش خورشید قرار گرفته و اتاقهایی برای مراسم نیایش پیرامون آن طراحی شده است . 

آتشکده یزد، گرچه بنایی بسیار کهن ندارد و بنایش نزدیک به 80 سال پیشینه داشته باشد اما آتشی که دورن آن میسوزد بیش از 1500 سال است که روشن مانده است . همین پیشه و دیرینگی است که شگفتی این نیایشگاه را دو چندان کرده است . آتشکده بهرام یزد از  هشت سال پیش که در سیاهه بناهای ملی ثبت شد ، در به روی گردشگران گشود. گرچه این موضوع مخالف بسیاری از زرتشتیان را بر انگیخت زیرا آنجا جای نیایش به درگاه خداوند است و آنها دوست نداشتند که با ورود گردشگر هم آرامش آنجا به هم بریزد و هم پاکیزگی این مکان سپند که در دین زرتشتی از ارزش بالایی برخوردار است از بین برود . اما به هر روی به دلیل در خواست بالای گردشگران برای بازدید از این مکان، بخشی از ان برای بازدید همگان در نظر گرفته شده است . 

ساختمان کنونی آتشکده یزد در آبان ماه 1313 خورشیدی با سرمایه یک زرتشتی پارسی به نام همابائی بر قطعه زمنی که از سوی جند تن از زرتشتیان ایران از جمله برادران امانت به نامگاه پدرشان اردشیر مهربان رستم امانت وقف شد، ساخته شد.

نقشه آتشکده ورهرام یزد از سوی مهندسان پارسی کشیده شد و شادروان « ارباب جمشید امانت » سرپرستی و نظارت ساخت این بنا را بر دوش داشت. ساختمان اصلی آتشکده بر بلندای نزدیک به 21 متر از زمین و در میان حیاط بزرگی که درختان همیشه سرسبز سرو و کاج آن پوشانده و حوضی مدور و بزرگ که محور ورودی بنا به آن زیبایی خاصی بخشیده است قرار دارد . نگاره فروهر و سر ستونهای سنگی آن زیبایی ویژهای بدان بخشیده و روبروی این بنا حوض آبی قرار دارد که این از ویژگی آتشکده ها است که کنار آب باشند. 

سر ستون های سنگی جلو تالار ساختمان اصلی و سنگ های گلدار پای دیوارها کار هنرمندان اصفهانی است که در اصفهان سنگ ها تراشیده شده و سپس تا یزد برده اند . نگار کاشی های فروهر بر بالای سردر ورودی کار هرنرمندان کاشی کار یزدی است و معماری کل این بنا از معماری آتشکدههای پارسیان تاثیر پذیرفته است . 

آتش سپند و کهن، درون مجمر بزرگی از جنس برنز است و شخصی به نام « هیربد » مسوول روشن نگه داشتن آن است . 

بازدید کنندگان این آتش می توانند این آتش همیشه فروزان را پشت دیوار شیشه ای ببیند.