02142697 تور
02188175410 ویزا
09195566573 پشتیبانی
با ما همراه باشید!

تصاوير کاخ سروستان در شیراز

تورهای مرتبط با کاخ سروستان در شیراز

کاخ سروستان در شیراز

  کاخ سروستان شیراز


این کاخ از جاذبه های توریستی استان فارس و شهر شیراز می باشد. در سروستان قارس کاخی که منتسب به قرن 5 قم است و از سنگ و ساروج ساخته شده دارای نمایی است با سه ایوان که به سوی خارج باز میشود این روش در هنر معماری زمان به زودی رواج پیدا می کندپشت این نما آن قسمت از بنا که به پذیرایی اختصاص داشته شامل یک تالار مستطیل شکل فرا گرفته بود. کاخ سروستان یکی از باشکوهترین کاخهای ساسانیان در 9 کیلومتری جنوب غربی سروستان فارس و در 75 کیلومتری جنوب شرقی شیراز در میان دشتی وسیع و در مسیر روستای نظر آباد قرار دارد.

 

این بنای عظیم از سنگ و گچ ساخته شده و گنبدها، ایوانها، اطاقها و دهلیزهای متعددی دارد. این بنا از آثار بهرام گور یا بهرام پنجم ساسانی بوده که به وسیله "مهرنرسی" وزیر معروف او که صدارت یزدگرد اول و یزدگرد دوم را نیز عهده دار بوده ساخته شده است.

عناصر متشکله ی این مجموعه مشتمل بر کاخ (کوشک)، باغ، پرستشگاه، اقامتگاه زیستی، کانال آب، آبگیر مصنوعی وحصار مستطیل پیرامون بنا بوده است.این بنا جنبه تقدس هم داشته و شامل یک ایوان ورودی و گنبدی در مرکز و حیاط است، این کاخ نسبت به بناهای دیگر این دوره معماری و پلان پیچیده و کامل تری دارد. نمای اصلی بنا در ضلع شرقی قرار دارد که شامل یک ایوان مرکزی و دو ایوان کوچکتر در دو طرف است. ایوان مرکزی به تالار اصلی و پس از آن به چهار حیاط متصل می شود که فضای میانی بنا را تشکیل می دهند. در دو طرف، دو اتاق گنبد دار مشاهده می شود و دیوار جنوبی تالار مرکزی به یک ایوان جانبی خارجی راه می یابد. در دو طرف این بنا دو اتاق باریک با طاق گهواره ای قرار دارد ، مجموعه کاخ سروستان قدیمی ترین گنبد آجری کشور را در خود جای داده است.

 

قدمت این مجموعه به دورانهای میان سنگی ونوسنگی تا دوران اسلامی می رسد.

 

کاخ ساسانی در  سروستان در استان فارس در ۹ کیلومتری جنوب شهر سروستان در مسیر روستای نظرآباد در دشتی وسیع قرار گرفته است.