02142697 تور
02188175410 ویزا
09195566573 پشتیبانی
با ما همراه باشید!

تصاوير مدرسه و حمام ابراهیم خان

تورهای مرتبط با مدرسه و حمام ابراهیم خان

صفحه اصلی > جاذبه ها > جاذبه های طبیعی در ایران > مدرسه و حمام ابراهیم خان

مدرسه و حمام ابراهیم خان

حمام و مدرسه ابراهیم خان از بناهای دوران حکومت ابراهیم خان ظهیر الدوله و از زمان قاجار می باشد . ساختمان این مدرسه یکی از زیباترین بناهای عصر قاجاریخ در شهر کرمان است . 

این مدرسه دو طبقه متعلق به فرقه شیخیه است . پلان آن مستطیل شکل و حجره های آن مستطیل شکل و حجره های آن در اطراف و چهار ضلع آن واقع است . عناصر فضائی - کارکردی مدرسه عبارت است از حجره مدرسه ، کتابخانه ، مسجد، اتاق های خادم و چراغدار و آبکش و سرویسهای بهداشتی است . ساختمان آن را شاه نشنین ، محراب ، ایوانچه و غرفه های اطراف تشکیل می دهند . در انتهای ایوان قبله ، محراب زیبایی از کاشی هفت رنگ وجود دارد . تمامی بخش های مدرسه عناصر تزیینی مانند گچ بری ، کشته بری ، مقرنس کاری و کاربندی دیده می شود . سر در وردی در ضلع غربی قیصریه ابراهیم خان واقع شده و دارای طاق بندی ، و تزئینات کاشی و حجاری بر سنگ یکپارچه است . بر بام سر در جایگاه ساعت قرار دارد که در سال های بعد به مجموعه افزوده شده است . ایوان شرقی و برج ساعت این مدرسه کاشیکاری و چشم اندازی زیبا دارد. در ضلع جنوبی مدرسه خانه مدرس قرار گرفته است. این فضا دارای درهای ارسی با شیشه رنگی می باشد و تمام نماهای آن کاشیکاری شده است . 

بلندترین بادگیرهای کرمان به ارتفاع 16 متر در این مدرسه ساخته شده است . 

با استناد به کتیبه موجود در ضلع غربی مدرسه، استاد اسماعیل قصاع سازنده آن بوده است . این مدرسه با الهام از معماری عصر صفویه بنا شده است .