02142697 تور
02188175410 ویزا
09195566573 پشتیبانی
با ما همراه باشید!
صفحه اصلی > وقت سفارت > اطلاعات ویزای شینگن

اطلاعات ویزای شینگن

ویزای شینگن مخصوص کسانی است که قصد دارند به کشورهای محدوده شینگن وارد شوند و ساکن یا اتباع کشورهایی غیر از کشورهای محدوده شینگن هستند.

البته ساکنین و اتباع کشورهای قاره آمریکا غیر از چند کشور معدود مثل کلمبیا، پرو، بولیوی و… و همچنین ساکنین و اتباع قاره استرالیا و کشورهای ژاپن، کره جنوبی و مالزی نیازی به اخذ ویزای شینگن ندارند و می توانند به مدت حداکثز 90 روز به این کشورها وارد و یا خارج شوند.

کشورهای گروه شینگن عبارتند از:

اتریش، اسپانیا، ایسلند، ایتالیا، آلمان، بلژیک، پرتغال، دانمارک، سوئد، فرانسه، فنلاند، لوکزامبورگ، نروژ، هلند و یونان، استونی، اسلوواکی، اسلوونی، جمهوری چک، لتونی، لهستان، لیتوانی، مالت و مجارستان. ویزاهایی که از طریق هر کدام از کشورهای فوق صادر گردد برای بقیه کشورهای گروه شینگن معتبر می باشد. ویزای شینگن می باید از طریق کنسولگرهای یکی از کشورهای گروه شینگن صادر گردیده باشد.

یک ویزای شینگن دارای دو تاریخ مشخص است، یکی تاریخ اعتبار ویزا و دیگری تعداد روزهای مجاز ویزا که حداکثر 90 روزه است. اگر تاریخ اعتبار ویزای شما گذشته باشد حتی اگر تعداد روزهای مجاز ویزای شما هنوز باقی مانده باشد، ویزای شینگن شما باطل تلقی می گردد. همچنین تعداد دفعات ورود شما به محدوده شینگن در ویزای شما توسط یک کد مشخص می شود. این کد می تواند 1، 2 یا ارقام بالاتر و یا نامحدود باشد. کد 1 به معنی یکبار ورود سینگل است و یعنی اینکه پس از یکبار ورود و خروجتان از شینگن، ویزایتان بدون توجه به تاریخ اعتبار و روزهای مجاز آن باطل خواهد شد. کد 2 و ارقام بالاتر به معنی آن است که به دفعاتی که در ویزا مشخص شده می توانید به شینگن وارد شوید و پس از استفاده از تعداد دفعات مجاز ورود، ویزایتان بدون توجه به تاریخ اعتبار و روزهای مجاز آن باطل خواهد شد. کد نامحدود مالتیپل به معنی ورود نامحدود به محدوده شینگن است و شما می توانید در مدت اعتبار ویزا و تعداد روزهای مجاز درون ویزایتان به شینگن وارد و خارج شوید.

انواع ویزای شینگن:

ویزای شینگن در 4 نوع صادر می شود:

ویزای نوع A: ویزای ترانزیت است، یعنی مسافر حق خروج از فرودگاه را ندارد و می تواند فقط در یکی از فرودگاه های شینگن پرواز خود را تعویض و راهی کشوری در خارج از شینگن گردد.

ویزای نوع B: ویزای عبور است، یعنی مسافر حق خروج از فرودگاه را دارد و میتواند از شینگن به عنوان منطقه عبوری استفاده نماید تا از طریق زمینی خود را به کشور دیگری غیر شینگن برساند.

ویزای نوع C: ویزای توریستی است که اکثر ایرانیان با آن وارد شینگن می شوند.

ویزای نوع D: ویزای بلند مدت است که معمولاً تجار و بازرگانان از آن استفاده می کنند تا بتوانند در طی سال بارها به شینگن وارد و از آن خارج شوند.

توجه کنید که اگر بخواهید بیش از 90 روز در محدوده شینگن بمانید، دیگر نیازی به ویزای شینگن ندارید بلکه باید درخواست اقامت بدهید و از طریق سفارت پیگیر مراحل اقامتی خود باشید، درضمن اگر از 90 روز اقامت خود در محدوده شینگن استفاده کنید، باید حتما 3 ماه خارج از شینگن بمانید تا بتوانید مجدداً ویزای شینگن دریافت کنید. البته در صورت داشتن دلایل ویژه می توانید برای حداکثر یکسال هم ویزای شینگن دریافت کنید.

داشتن ویزای شینگن لزوماً به معنی تضمین ورود به محدوده شینگن نیست، یعنی اینکه اگر شما ویزای شینگن خود را از یونان گرفته باشید ولی از فرانسه وارد شینگن شوید مقامات مرزی شینگن در فرانسه می توانند به دلایلی کاملاً قانونی به شما اجازه ورود نداده و شما را به کشوری در خارج از شینگن اخراج کنند. مسافر ورودی به شینگن باید همیشه خود را آماده سوالات احتمالی از جمله هدف از سفر، آدرس محل اقامت و مدارکی دال بر توانایی پرداخت هزینه های اقامت نماید.

ساده ترین راه اقدام، از طریق تور مسافرتی اخذ ویزای نوع C می باشد که البته باید برای اخذ آن پرینت حساب بانکی، پرینت آخرین فیش حقوقی، چک بانکی در وجه آژانس و یا سند ملکی به نام خودتان را از قبل آماده کنید تا ضمانت برگشتتان از سفر باشد.

راه های دیگر دریافت دعوت نامه رسمی جهت بازدید از فامیل یا دریافت دعوت نامه از یک شرکت معتبر مبنی بر حضور در یک نمایشگاه بین المللی می باشند.