02142697 تور
02188175410 ویزا
09195566573 پشتیبانی
با ما همراه باشید!
صفحه اصلی > وقت سفارت > ویزا چیست؟

ویزا چیست؟

ویزا چیست؟

ویزا (visa): به مدرکی گفته می‌شود که می‌تواند به اشخاصی که درخواست اخذ اجازه برای گذر از جایی یا ورود به آن را دارند، اعطا گردد. معمولاً ویزا به صورت برچسب یا مهر بر روی کاغذهای مربوطه در سند هویتی اشخاص، چسبانده یا زده می‌شود.

به عبارت دیگر ویزا مدرکی است که ضمیمه گذرنامه شما می‌شود و نشان می‌دهد که یکی از نمایندگان دولت آن کشور در سفارتخانه یا کنسولگری‌، درخواست شما مبنی بر ورود به کشور متبوع خود را بررسی کرده و تشخیص داده است که شما دارای شرایطی هستید که برای هدفی خاص به آن کشور وارد می‌شوید.

شرایط ویزا برای سفر به کشورهای خارجی ۲ گونه است: یا کشور مزبور از اتباع ایرانی درخواست ویزا می‌کند ‌یا به موجب قراردادهای فی‌مابین، اتباع دو کشور از دریافت ویزا معاف هستند. پس اولین قدم برای سفرهای خارجی این است که مشخص کنید کشور مورد نظر از شما ویزا می‌خواهد یا خیر‌؟

برای ورود به یک کشور خارجی، بایستی از قبل اجازه ورود به آن کشور را از طریق مجاری قانونی آن کشور گرفته باشید. عمدتاً برای اینکار بایستی به سفارت آن کشور در کشور خود مراجعه کرده و نسبت به ارائه مدارک لازم و تکمیل فرم ها و ... اقدام کنید.

انواع ویزا از نظر ماهیتی:

ویزا انواع مختلفی دارد که براساس هدف اعلام شده از سوی شما و ارائه مدارک برای اثبات آن صادر می‌شود. پس اکیداً توصیه می‌کنیم از ابتدا باید ویزای دریافت شده توسط مسافر مناسب فعالیت مورد نظر (تجاری، توریستی، دانشجویی یا هر نوع دیگر) باشد، در غیر این صورت ممکن است مسافر در طول سفر دچار مشکلات احتمالی شود.ویزاهای رایج عبارتند از:

1- ویزای توریستی

ویزای توریستی برای افرادی صادر می شود که با هدف گذراندن تعطیلات، تفریح و سیاحت اقدام به سفر به کشورهای خارجی می کنند.

مدت زمان ویزای توریستی بین دو هفته تا شش ماه است و بستگی به شرایط کشور صادرکننده آن دارد. معمولاً برای صدور این ویزا از مسافران درخواست ارائه بلیت رفت و برگشت می شود.

2- ویزای ترانزیت

این نوع ویزا عموماً برای افرادی صادر می شود که تنها قصد عبور از یک کشور را بدون توقف دارند و معمولاً مدت زمان این ویزا یک تا ده روز است.

3- ویزای دانشجویی

این نوع از ویزا برای افرادی صادر می شود که به قصد ادامه تحصیل به کشوری دیگر سفر می کنند. عموماً برای صدور این نوع از ویزا فرد متقاضی باید نسبت به اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه ها یا موسسات آموزشی معتبر کشور مورد نظر اقدام کرده و به سفارتخانه ارائه کند. مدت ویزای دانشجویی بستگی به نوع دوره پذیرش شده دارد ولی معمولاً از دانشجو خواسته می شود پس از ورود به کشور محل تحصیل، نسبت به دریافت مجوز اقامت دانشجویی اقدام کند.

4- ویزای تجاری

این نوع ویزا برای بازرگانان و افرادی صادر می شود که به قصد تجارت یا انجام کارهای تجاری مانند بستن قراردادها یا شرکت در جلسات اقتصادی یا انجام امور مالی مربوط به بازرگانی، قصد سفر به کشوری دیگر را دارند. معمولاً برای درخواست این نوع ویزا شما باید مدارک و مستندات شغلی لازم را در ارتباط با سفر خود به سفارتخانه کشور مقصد ارائه کنید.

5- ویزای کاری

این نوع ویزا برای افرادی صادر می شود که با هدف کار و کسب درآمد و شغل در محلی از پیش مشخص شده و برای مدت زمانی مشخص، به کشوری دیگر سفر می کنند. صدور ویزای کار معمولاً دارای دشواری های زیادی است. فرد متقاضی باید گواهی تخصص مورد نیاز و همچنین نامه دعوت به کار رسمی از یکی از مراکز خصوصی یا دولتی کشور مقصد را در اختیار داشته باشد.

6- ویزای زیارتی

این نوع ویزا برای مسافرانی صادر می شود که با انگیزه زیارت یکی از اماکن مقدس و مذهبی به کشور دیگری سفر می کنند. معمولاً به دارنده این نوع روادید اجازه داده می شود تا طی مدت اقامت خود تنها در یک یا چند شهر مشخص شده در ویزا که جنبه زیارتی دارد، اقامت کند و خارج شدن از محدوده مورد نظر از نظر قانونی ممنوع بوده و می تواند مجازات هایی در بر داشته باشد.

7- ویزای پژوهشی

البته انواع دیگری از ویزا نیز مانند ویزای مهاجرت و ... وجود دارد که شرایط آن بستگی مستقیم به کشور صادرکننده دارد و نمی توان قاعده ای کلی برای آن متصور شد.

به خاطر داشته باشید پس از دریافت ویزای خود در ابتدا مشخصات درج شده در ویزا را کنترل کنید تا مغایرتی با مشخصات اصلی شما نداشته باشد و در مرحله بعد حتماً از ویزای خود چند نسخه کپی تهیه کرده و مشخصات آن را به خاطر بسپارید.

انواع ویزا از نظر تعداد دفعات ورود و خروج:

1. Single:

تنها اجازه یک بار ورود به آن کشور را می‌دهد و با خروج شما از آن کشور، این ویزا باطل می شود.

2. Multiple:

شما امکان ورود و خروج متعدد به کشور صادرکننده ویزا را در طی مدت اعتبار ویزا خواهید داشت.

انواع ویزا از نظر درج در گذرنامه:

1. برچسب:

توسط سفارت مربوطه، یک برچسب در یکی از صفحات گذرنامه شما الصاق می شود.

2. مهر:

به جای برچسب، یک مهر در یکی از صفحات گذرنامه شما زده می شود و درون آن اطلاعات درج می گردد.

انواع ویزا از نظر شرایط و محل صدور:

1- معمولی:

ویزایی که باید قبل از مسافرت توسط سفارتخانه کشور مربوطه دریافت کرده باشید.

2- بدو ورود:

ویزایی در لحظه ورود به کشور مقصد برایتان صادر می شود.

بدون ویزا به کدام کشورها می توانیم سفر کنیم؟

لغو ویزا، یکی از بهترین راه های جلب توریست است. اما ایرانیان بدون ویزا به چند کشور دنیا می توانند بروند؟

در حال حاضر با گذرنامه ایرانی می توان به 25 کشور جهان بدون ویزا سفر کرد. همچنین ورود به 18 کشور نیز با صدور ویزا در فرودگاه یا مرز زمینی آن ها امکان پذیر است.

در زیر نام کشورهایی که امکان سفر ایرانی ها بدون ویزا وجود دارد به تفکیک قاره آمده است:

آفریقا: جمهوری دموکراتیک کنگو - سیشل

اروپا: گرجستان - کوزوو

آسیا: ترکیه - کردستان عراق - مالدیو- مالزی- عمان- سری لانکا - ارمنستان

آمریکا: بولیوی - کاستاریکا - دومینیکا - اکوادور- گویان - هائیتی- نیکاراگوئه - ونزوئلا

اقیانوسیه: جزایر کوک - نیووی - پالائو- ساموآ - تووالو- ایالات فدرال میکرونزی

ویزای برخی کشورها هم در مرز صادر می شود که در زیر آمده است:

آفریقا: کیپ ورد - کومور - جیبوتی- کنیا - ماداگاسکار- موزامبیک - تانزانیا - توگو- اوگاندا