02142697 تور
02188175410 ویزا
09195566573 پشتیبانی
صفحه اصلی > معرفی وسایل نقلیه

معرفی وسایل نقلیه

هواپیما: 

الیت سیر در اغلب تورهای خارجی و برخی از تورهای داخلی خود که مسافت های طولانی دارد هواپیما را مورداستفاده قرار می دهد. هواپیما دارای استاندارد های جهانی و پیشرفته ای است اما کیفیت آن تحت تاثیر رتبه و اعتبار ایرلاین مربوطه، فرودگاههای مبدا، ترانزیت و مقصد قرار می باشد. از این رو برخی پروازها موجب رضایت و آسودگی بیشتر و برخی دیگر موجب عدم رضایت و نگرانی مسافرین می گردد. لذا مسئولیت این موضوع فقط به عهده ایرلاین مربوطه بوده و هیچگونه مسئولیتی به عهده الیت سیر نمی باشد.

نکاتی که در سفر با هواپیما باید به آن توجه نمود :

• توجه به محل و آدرس فرودگاه، سالن ورودی، ساعت و شماره پرواز بسیار مهم است.

• در نظر داشته باشید، علیرغم اینکه شما با شرکت الیت سیر برای تور انتخابی خود قرارداد بسته اید ولی طبق بلیتی که در دست دارید در زمینه پرواز، قراردادتان با ایرلاین مربوطه می باشد. لذا در مواردی نظیر جاماندن، تاخیر پرواز، کنسل شدن پرواز، عدم توانایی فرود هواپیما در مقصد که ناچار شود به فرودگاهی دیگر برود و اساسا هرگونه اتفاق و حادثه ای که باعث نارضایتی گردشگر از پرواز، ایجاد هزینه اضافه و یا عدم استفاده گردشگر از دیگر خدمات تور شود، مسئولیتی به عهده الیت سیر نمی باشد. همچنین بیمه و تعیین شماره صندلی پرواز به عهده ایرلاین مربوطه می باشد.

قطار:

الیت سیر از حمل و نقل ریلی در برخی از تورهای داخلی و خارجی خود که مسیری طولانی دارند و قرار است شبی را در راه بگذراند استفاده می کند.

 نکاتی که در سفر با قطار باید به آن توجه نمود :

 • قطارها در همه کشورها درجه بندی خاص خود را دارند؛ در ایران قطارها تحت نظارت و استانداردهای راه آهن جمهوری اسلامی ایران می باشند و دارای انواع مختلفی می باشند. مدلهایی نظیر 4 تخته ویژه، درجه یک 4 تخته، درجه یک 6 تخته، معمولی خواب 6 تخته، معمولی صندلی، اتوبوسی، اتوبوسی 2 طبقه، تندروی پردیس و . . . که قیمت و کیفیتهای متفاوتی دارند. البته در بسیاری از خطوط راه آهن ایران تنها قطارهای با کیفیت پایین فعالیت می کنند و قطارهای باکیفیت تر در مسیر شهرهای بزرگ مثل مشهد تردد می نمایند.

• الیت سیر در طراحی تورهای خود بعضا به خاطر توازن قیمت تور و گاهی به علت عدم تطبیق زمان حرکت قطارهای لوکس با برنامه تور، ناچار است از قطارهایی با کیفیت متوسط استفاده نماید. البته گاهی نیز یک قطار با کیفیت متوسط تنها گزینه موجود می باشد. به هر صورت در هر برنامه ای که با حمل ونقل ریلی صورت می پذیرد همواره درجه و نوع قطار را همان طور که شرکت راه آهن اعلام می کند به اطلاع می رساند و گردشگران محترم می توانند اطلاعات کامل تر را از لینک وبسایت راه آهن جمهوری اسلامی کسب نمایند.

• در سفر با قطار ممکن است بلیت ها گروهی نباشد یا به عبارتی کلیه کوپه ها ی تور در یک سالن و کنار هم قرار نگیرد، یا حتی در یک کوپه هم برخی از بلیت ها توسط شرکت راه آهن به افرادی غیر از شرکت کنندگان تور فروخته شده باشد، در چنین صورتی سرپرست برنامه، تلاش خود را انجام خواهد داد تا با همکاری رئیس قطار جا به جایی هایی انجام شود و در حد امکان رضایت گروه حاصل شود.

• در برخی از تورها که قرار است در ایستگاه های فرعی بین راه پیاده شویم، با توجه به اینکه توقف در ایستگاه های فرعی کوتاه است. گردشگر خود باید با مسئول واگن در هماهنگی باشد که به موقع پیاده شود.

• برای تهیه غذا ، چای، صبحانه، و یا هر سفارش دیگر نیز خود گردشگر باید با مسئول واگن و رستوران هماهنگی نماید.

• برای رعایت حقوق دیگران لازم است از تجمع در یک کوپه و به ویژه ایجاد سر و صدا در ساعات معمول استراحت، پرهیز شود.

• به حفظ وسایلتان به ویژه هنگام خروج از کوپه توجه داشته باشید زیرا مسئولیت این مهم فقط به عهده خود شما می باشد.

اتوبوس:

الیت سیر معمولاً از وسایل حمل و نقل جاده ای در اغلب تورهای داخلی و برخی تورهای خارجی خود استفاده می کند. اتوبوس های موجود در ایران که عمدتاً ساخت کمپانی هایی نظیر اسکانیا، ولوو، مان و بنز می باشند. از نظر کیفیتی ارتباط مستقیمی با سال ساخت و میزان کارکردشان دارند. انواع مختلفی که در ناوگان حمل و نقل ایران به عنوان اتوبوس توریستی معرفی می شوند به این شرح است: اتوبوس VIP 24 نفره، اتوبوس VIP 30 نفره، اتوبوس توریستی 44 نفره که این نوع آخر، رایج ترین اتوبوس برای تورها می باشد چراکه در صورت اجرای تورها با اتوبوسهای VIP ، قیمت به شکل قابل ملاحظه ای بیشتر می شود.

نکاتی که در سفر با اتوبوس باید به آن توجه نمود :

• همانطور که به قوانین راهنمایی و رانندگی آگاهید، بستن کمربند ایمنی برای تمامی سرنشینان هر خودرو الزامی است، لذا در صورت توجه نکردن به این مهم، مسئولیت آن بر عهده خود شما همسفر عزیزمان می باشد.

• در سفر با اتوبوس لطفاً از ارتباط گاه و بی گاه با راننده برای مسائلی همچون کم و زیاد کردن صدا، خاموش و روشن نمودن کولر و بخاری، نگهداشتن برای سرویس بهداشتی و یا خرید، درخواست برای باز نمودن صندوق بار و نظایر آن خودداری نموده و این قبیل موارد را تنها از طریق راهنمای تور پیگیری نمایید.

• علیرغم امن بودن محیط اتوبوس برای وسایل شما، باز هم باید در حفظ اشیا و لوازم خود کوشا باشید.

• در موارد نادری از سفرها پیش می آید که وسیله نقلیه اصلی تور به علت خراب شدن در بین راه بماند و در کوتاه مدت درست نشود. الیت سیر تلاش خواهد نمود تا خودروی مناسبی جایگزین نماید ولی اگر در این شرایط خودروی لوکسی پیدا نشود برای خروج از آن وضعیت، هر خودروی دیگری که شاید از کیفیت پایین تری هم برخوردار باشد ناچاراً جایگزین خواهد شد.

میدل باس:

این وسیله نقلیه از سال 1384 وارد ناوگان حمل ونقل جاده ای ایران شد. از نظر ظرفیت و ابعاد و اندازه از اتوبوس کوچکتر، از مینی بوس بزرگتر، و تعداد صندلی های آن 30 نفر می باشد، الیت سیر از این وسیله نقلیه برای اغلب تورهای یک روزه خود استفاده می کند. البته گاهی به ناچار در برخی تورهای چند روزه نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

 نکاتی که در سفر با میدل باس باید به آن توجه نمود :

 • همانطور که به قوانین راهنمایی و رانندگی آگاهید، بستن کمربند ایمنی برای تمامی سرنشینان هر خودرو الزامی است، لذا در صورت توجه نکردن به این مهم، مسئولیت آن بر عهده خود شما همسفر عزیزمان می باشد.

• در سفر با میدل باس لطفاً از ارتباط گاه و بی گاه با راننده برای مسائلی همچون کم و زیاد کردن صدا، خاموش و روشن نمودن کولر و بخاری، نگهداشتن برای سرویس بهداشتی و یا خرید، درخواست برای باز نمودن صندوق بار و نظایر آن خود داری نموده و این قبیل موارد را تنها از طریق راهنمای تور پیگیری نمایید.

• علیرغم امن بودن محیط میدل باس برای وسایل شما، باز هم باید در حفظ اشیا و لوازم خود کوشا باشید.

• در موارد نادری از سفرها پیش می آید که وسیله نقلیه اصلی تور به علت خراب شدن در بین راه بماند و در کوتاه مدت درست نشود. الیت سیر تلاش خواهد نمود خودروی مناسبی جایگزین نماید ولی اگر در این شرایط خودروی لوکسی پیدا نشود برای خروج از آن وضعیت، هر خودروی دیگری که شاید از کیفیت پایین تری هم برخوردار باشد ناچاراً جایگزین خواهد شد.

 

مینی بوس:

این وسیله نقلیه اغلب در موارد زیر مورد استفاده قرار می گیرد:

• در تورهای یک روزه ای که مسیرش صعب العبور است و وسایل نقلیه بزرگتر و بهتری مثل اتوبوس یا میدل باس نمی توانند به آنجا بروند، (نظیر جنگل راش، قصر بهرام، دشت لار و . . . ).

• در تورهای مناطق خیلی نزدیک به تهران یعنی کمتر از 80 کیلومتر، (البته اگر به حد نصاب ماشین بزرگتر نرسیده باشد).

• به عنوان وسیله نقلیه محلی: برخی اوقات جدای از وسیله نقلیه اصلی تور که در اختیار همسفران بوده، مثل هواپیما، قطار و یا اتوبوس توریستی، لازم می شود که در منطقه ای به دلیل کوتاهی یا دیگر دلایل اجرایی از مینی بوس استفاده شود.

 

هایس ون:

الیت سیر معمولاً این نوع وسایل نقلیه (4 الی 9 نفره) را در تور های اختصاصی استفاده می نماید. مواردی که گردشگران تمایل دارند از درب منزل سوار و در پایان تور هم جلوی درب منزلشان پیاده شوند.

 

4WD: 

الیت سیر معمولاً این نوع وسایل نقلیه را در تورهای اختصاصی آفرود در طبیعت استفاده می نماید. مواردی که گردشگران تمایل دارند از درب منزل سوار و در پایان تور هم جلوی درب منزلشان پیاده شوند.

 

خودروی محلی (جیپ،وانت،تراکتور،کامیون،...)،چهارپای امداد :

الیت سیر از این وسایل بسته به نیاز و طراحی تور برای حمل بار، جابجایی مسافر، امدادرسانی در مناطق صعب العبور و گاهی به عنوان جاذبه و تفریح در تورها استفاده می نماید.

 

وسیله نقلیه توریستی متناسب با تعداد نفرات:

 هرگاه وسیله نقلیه تور اینگونه اعلام شود، حتما یا از اتوبوس و یا میدل باس استفاده خواهد شد. اما انتخاب نهایی بستگی به تعداد نفرات تور دارد و البته این امر نیز معمولا در روزهای نزدیک به حرکت مشخص می گردد.