02142697 تور
02188175410 ویزا
09195566573 پشتیبانی
صفحه اصلی > درجه سختی سفر

درجه سختی سفر

از آنجا که طبیعت گردان در انتخاب سفرهای خود متناسب با سطح توانایی جسمانیشان، برنامه سفرها را به چهار گروه سبک، متوسط ، سخت و سنگین تقسیم بندی نموده اند. این دسته بندی صرفا" به لحاظ سنجش و محک توانایی شخصی افراد برای شرکت در برنامه سفرهای طبیعت گردی  ارائه شده است. در این درجه بندی ها فاکتورهای مختلفی در نظر گرفته شده  که شامل مسافت طی شده، شیب مسیر، محل اقامت، ارتفاع و شرایط آب و هوایی می باشد. خواهشمند است درجه بندی ذیل را  که در دو بخش سفر های طبیعت گردی و سفر در رودخانه های خروشان(رفتینگ) به دقت مطالعه فرمایید و در صورت داشتن هر گونه پرسش و ابهامی آنرا با مسؤلین برنامه و بخش فنی الیت سیر در میان بگذارید.

درجه بندی سختی سفرهای طبیعت گردی:

1.سبک▲:

 این برنامه ها مناسب برای بیشتر افراد تندرست بوده و دارای کمترین میزان فعالیت جسمانی و ورزشی می باشد. این سفرها عموما" شامل مسیرهای پیاده روی کوتاه در مسیرهای هموار و در دامنه ها و ارتفاعات کم می باشد.

2.متوسط▲▲:

در این برنامه ها سطح آمادگی جسمانی خوبی لازم است. این سفرها مناسب برای اکثر کوهپیمایان و راهپیمایان بوده و شامل پیاده روی های نه چندان طولانی (2 تا 4 ساعت در روز) و عبور از مسیرهای دارای فراز و نشیب نسبتا" کم است. همچنین آمادگی جهت اقامت در کمپ و چادر و استفاده از توالت صحرایی برای شرکت در این برنامه ها ضروری است.

3.سخت▲▲▲:

 این سفرها مخصوص افراد با آمادگی جسمانی بالا می باشد که از تجربه قبلی کوه پیمایی در مسیرهای ناهموار با روزهای بلند برخوردار هستند. مدت زمان کوه پیمایی یا راهپیمایی در این برنامه بطور متوسط 4 تا 7 ساعت در روز می باشد و مسیرهای این سفرها بیشتر در ارتفاعات بالا (حداکثر 4200 متر) می باشد. آمادگی جهت اقامت در کمپ ارتفاعات و استفاده از توالت صحرایی برای این برنامه ها ضروری است.

4.سنگین▲▲▲▲: 

این سفرها مختص افرادی است که قبلا در برنامه های با درجه سخت شرکت نموده و خود را برای شرایط کوهنوردی (روحی و جسمی) سنگین و صعود آماده نموده اند. همچنین این برنامه ها برای افراد با تجربه و با سابقه کوهنوردی و کوه پیمایی در ارتفـاعات مناسب میباشد که می بایست به تایید سرپرست برنامه برسد. این برنامه ها معمولا در ارتفاعات بالاتر از 4200 متر می باشد و دارای کوهپیمایی طولانی (بالاتر از 8 ساعت در روز) در شرایط آب و هوایی متغیر و ناپایدار اجرا خواهد شد.آمادگی جسمانی بسیار بالا و تجربه اقامت در کمپ در ارتفاعات و استفاده از توالت صحرایی جزو شرایط حضور در برنامه ها می باشد.    

5.فوق سنگین▲▲▲▲▲: 

 این سفر ها مختص افرادی است که اولاً دارای آمادگی جسمانی بالایی بوده و ثانیاً قبلاً در برنامه های با درجه سنگین شرکت نموده  و خود را از نظر روحی و جسمی برای شرایط سنگین صعود آماده کرده باشند . برای حضور در این برنامه ها تایید تجربه و سابقه قبلی افراد در کوهنوردی و راهپیمایی در ارتفاعات بالا، توسط سرپرست برنامه ضروری است. این نوع برنامه ها، معمولاً در ارتفاعات بالای 5200 متر و در مسیر های ناهموار و سنگلاخی با شیب های تند و در شرایط آب و هوایی متغیر و ناپایدار انجام می شود. همچنین مسافت ها طولانی و گاه به بالاتر از 8  تا 12 ساعت (تقریباً در تمام طول روز) راهپیمایی و کوهنوردی همراه با آشنایی کامل انواع تکنیک های ورزش کوهنوردی کار با ابزار آشنایی کامل در معبر های عبور و صعود از یخچال، صخره در ارتفاعات بالای 5200 متر ضروری است. در این برنامه نیز تجربه قبلی، برخورداری از تجهیزات کوهنوردی و آمادگی برای اقامت در چادر و ارتفاعات بالا و آب و هوای نامساعد و استفاده از توالت صحرایی ضروری است. در کشور ما ایران چنین تجربیاتی را در ارتفاعات بالای 3500 متر در فصل زمستان میتوان تجربه کرد . ولی قالب این تقسیم بندی ها در هیمالیا تعریف میشود. 

درجه بندی سختی سفر رفتینگ

از آنجا که رفتینگ و درجه بندی سختی آن باتوجه به عوامل مختلفی چون شدت جریان آب،پیچ و خم رودخانه،وجود آبشار و چاله،وجود سنگ و صخره و ... تعاریف مخصوص به خود را دارد و با درجه بندی سختی سفرهای طبیعت گردی تفاوت دارد و به این شرح میباشد:  

 درجه 1▲: 

مسیر رودخانه براحتی رویت شده عاری از هرگونه آبشار و چاله آبی و تنگه ای که باعث سرعت و جریان شدید آب شود است در اینگونه مسیرها موجهای متلاطم و کم ارتفاع  شکل میگیرد.

درجه‌ 2▲▲: 

مسیر رودخانه براحتی رویت شده عاری از هرگونه آبشار و چاله آبی و تنگه ای که باعث سرعت و جریان شدید آب شود است، معمولا در اینگونه مسیرها سنگ و صخره وجود دارد و داشتن مهارت لازم برای عبور از میان مناطق سنگی و صخره ای لازم است.

 درجه 3▲▲▲: 

مسیر رودخانه پیچ و خم دارد و براحتی ادامه مسیر رویت نشده، احتمال وجود آبشار های کم ارتفاع، چاله های آبی کوچک و تنگه های عریض که باعث سرعت و جریان شدید آب شود است. در اینگونه مسیرها وجود سنگ و صخره در بین راه معمولی است. 

درجه 4 ▲▲▲▲: 

مسیر رودخانه پر از پیچ و خم است و براحتی ادامه مسیر دیده نمی شود؛ آبشارهایی با ارتفاع متوسط، چاله های آبی و گرداب های متعدد و تنگه های کم عرض که باعث سرعت و جریان بیش از پیش شدید آب می شود، وجود دارد. معمولا در اینگونه مسیر ها وجود سنگ و صخرهای بزرگ در بین راه عادی است. لزوم بهره گیری از کلاس های تخصصی و تکنیکی الزامی است.

درجه 5 ▲▲▲▲▲: 

مسیر رودخانه پر از پیچ و خم است و براحتی ادامه مسیر دیده نمی شود؛ آبشارهایی با ارتفاع بلند، چاله های آبی و گرداب های متعدد و تنگه های کم عرض که باعث سرعت و جریان بیش از پیش شدید آب می شود وجود دارد. معمولا در اینگونه مسیرها وجود سنگ و صخرهای بزرگ در بین راه معمولی است. در این درجه از فعالیت های رفتینگ خطراتی مانند ریزش سنگ در تنگه ها احتمال واژگونی قایق و به دلیل سرعت زیاد آب احتمال کندی در امداد رسانی اجتناب ناپذیر است بنابراین تبحر، تجربه و آموزش هایی تکنیکی لازمه این نوع فعالیت است.

توجه : 

این نوع از درجه بندی (1 الی 3) در سفرهای ماجراجویانه که نیاز به کلاسهای پیشرفته آموزشی ندارد قابل اجرا بوده و معمولا نکات آموزشی در بدو شروع فعالیت توسط مجریان آموزش داده میشود.

عوامل طبیعی – محیطی مانند برودت آب، سرعت باد، ریزش باران، میتواند در تمامی مراحل ذکر شده موثر است و در نتیجه درجه سختی تغییر می کند.