02142697 تور
02188175410 ویزا
09195566573 پشتیبانی
با ما همراه باشید!

تصاوير یزد

استان یزد یکی از استان های ایران است . مرکز آن شهر یزد است . این استان در مرکز ایران قرار گرفته و از شمال به استان اصفهان ، از شمال شرق به استان خراسان جنوبی و از جنوب به استان های کرمان و فارس همسایه است . این استان در حدود 72156 کیلومتر مربع وسعت داشته و به تنهایی 37/4 درصد از کل وسعت ایران را در بر می گیرد و در کمر بند خشک و نیمه خشک نیمکره شمالی قرارداد . در فصول بهار و تابستان ، آب و هوایی بیش از مناطق استان ، گرم و خشک و در فصول زمستان و پاییز سرد و نسبتا مرطوب است .

بنای اولیه برخی از شهرهای استان را به سلیمان پیامبر، ضحاک، اسکندر مقدونی و ابراهیم پیامبر نسبت داده اند. آثاری چون دست افرازهای به دست آمده از دره های شیرکوه، نگارهای کوه ارنان و سفال های منقوش قلعه میبد نشان دهنده تمرکز مدنیت یزد در گذشته در چهار منطقه استان هستند: مهریز و فهرج، یزد، اشکذر و میبد و اردکان 

واژه یزد به معنی پاک و مقدس است و شهر یزد نیز به مفهوم شهر خدا و سرزمین مقدس است . 

نزاد مردم استان یزد از نژاد آریایی و ایرانی هستند و به علت موقعیت جغرافیایی ویژه این استان از آمیختن با نژاد های غیر ایرانی تا اندازه ای مصون ماندهاند . در روزگار باستان و آغاز مدنیت و آبادی در این سامان، نژادهای دیگری در این ناحیه می زیستند و با نژادهای اصلی آن در آمیختند . این آمیزش بی گمان  بعدها در سرگذشت اجتماعی، فرهنگی  و حتی ترکیب نژادی مهاجران تازه رسیده آریایی نیز تاثیر بسیار داشته است . در نیمه هزاره دوم بیش از میلاد، آریایی ها به فلات مرکزی ایران از جمله منطقه یزد که در دل این فلات قرارداد، روی آوردند. در دورههای بعد نیز، گروههای عرب ، ترک ، مسیحی و کلیمی به این منطقه آمدند. در سده اخیر نیز اعراب مهاجر به این استان آمده و در آن ساکن شدند. 

کشاورزی 

به دلیل خشکی آب و هوا و اندک بودن میزان بارندگی بین استان های ایران کمترین اراضی کشاورزی در یزد قرار دارد . عمده محصولات کشاورزی این استان در شهرستان خاتم تولید میشود، این شهرستان قطب کشاورزی استان یزد می باشد و دارای منابع آبی فراوانی میباشد و محصولاتی همچون گندم، ذرت، زردآلو، انار، بادام، پسته، انگور و غیره در این شهرستان تولید میشود و اغلب با شهرستانهای شمال فارس مبادلات کشاورزی خود را نجام می دهند. از دیگر محصولات کشاورزی استان یزد میتوان به خرما اشاره کرد که در شهرستان بافق تولید میشود. به علت کم آبی این استان بیشتر جنبه صنعتی دارد . 

صنایع و منابع تامین انرژی 

صنعت بافندگی یزد از شهرت زیادی برخوردار است . صنعت شیرینی سازی در استان یزد از قدمتی دیرینه برخوردار است و محصولات آن صاحب شهرتی شده اند که از مرزهای ایران فراتر رفته است . مهمترین شیرینی جات یزدی با نام قطاب، پشمک و باقلوا شهرت دارند . 

بیشترین تولیدات واحدهای صنعتی شهر را منسوجات، کاشی و سرامیک و فرش ماشینی و دستباف تشکیل می دهد. واحد های صنعتی استان یزد عمدتا در شهرک های صنعتی یزد و میبد و اردکان متمرکز شده اند . همچنین یزد دارای معادن زیادی است که مهمترین آنها معدن سنگ آهن چادرملو اردکان و چغارت و معدن سرب و روی کوشک هستند . معادن غنی اورانیوم نیز در اواخر دهه 80 در منطقه ساغند اردکان کشف شده است . 

برق استان یزد توسط شرکت برق منطقه ای که از سال 1368 تاسیس شده است تامین می شود . این شرکت با فروش بیش از 52 درصد از فروش کل خود در سال به مشترکین صنعتی ( بالغ بر 3 میلیارد کیلووات ساعت انرژی در سال 85 ) سهم مهمی از صنعت استان ر تشکیل می دهد. پیک برق استان در سال 91 حدود 930 مگاوات بوده که حدود 55 درصد از ایم میزان مربوط به صنایع فولاد است . در اواخر بهار 1392 ، توان نامی نیروگاه های نصب شده در این استان 1420 مگاوات اعلام شده است . ازجمله منابع تامین انرژی در این استان می توان به نیروگاه سیکل ترکیبی شیرکوه، نیروگاه سیکل ترکیبی چادرملو، نیروگاه خورشیدی یزد اشاره نمود. 

تاریخ و فرهنگ 

استان یزد از سرزمین های تاریخی است که در میان ایالتهای قدیمی و بزرگ پارس، اصفهان، کرمان و خراسان قرار داشته است . آبادی نشینی در این منطقه از قدمت طولانی برخوردار است . این سرزمین از گذرگاهای مهم در ادوار تاریخی محسوب می شود . این ناحیه در دوره هخامنشیان از راههای معتبر موسسسه های راهداری، مراکز پستی و چاپاری برخوردار بوده است . راهداری در یزد قدیم چنان اهمیتی داشت که خاندان آل مظفر از منصب راهداری ناحیه میبد به پادشاهی رسیدند . با این همه این استان از درگیری ها و جنگ های تاریخی کشور ایران تا حدودی ایمنی داشته است . سخت گذر بودن راه ها به همراه محدو.دیت منابع آبی مانع عمده تسخیر این منطقه توسط بعضی از حکومتهای بزرگ و کوچک حاشیه و پیرامون این منطقه در طول تاریخ بوده است . وجود  اثاری از مهر و آناهیتا، ایساتیس و هخامنشی و زندان اسکندر و برج و بارو و کهن درهای بزرگ و عظیم و پناه گاههای متعدد و موبدان و سران ساسانی و ابنیه و یادگارهای بعد از اسلام  نظیر مساجد و امامزاده ها و مزارها نشانگر فرهنگ و تمدن قبل و بعد از دور اسلامی بوده است . 

شهرستان های یزد شامل : 

ردیف       نام شهر           شهرستان           جمعیت سال 90        رتبه در شهرستان 

1_              یزد                  یزد                      486/152                          1

2_              میبد                میبد                     66/907                           1

3_              اردکان              اردکان                  56/776                           1

4_              حمیدیا             یزد                      37/428                            2

5_              بافق                بافق                    33/882                            1

6_              مهریز               مهریز                   28/483                            1

7_              ابرکوه               ابرکوه                  23/986                            1

8_              شاهدیه            یزد                      16/571                           3

9_               تفت               تفت                      15/717                          1

10_             اشکذر             اشکذر                  15/663                          1

11_             زارچ                 یزد                      10/753                          4

12_             هرات               خاتم                    9/442                           2 

13_             مروست           خاتم                    8/865                           2

14 _            بهاباد               بهاباد                   7/652                           2

15_             مهردشت          ابرکوه                  7/390                           2 

16_             بفروئیه             میبد                    6/486                           2 

17_             احمدآباد           اردکان                  4/557                           2

18_             خضرآباد            اشکذر                 2/729                           3

19_             ندوشن             میبد                   2/332                           3

20_             عقدا                 اردکان                1/809                           3

21 _            نیر                   تفت                   1/620                            2